Novohradské hory - Rakouské tisícovky (přednáška)

Město Suchdol nad Lužnicí pořádá přednášku – ozvučenou projekci fotografií Rakouské tisícovky

Větší část hor, u nás zvaných Novohradské, leží v Rakousku, je tam i nejvyšší hora Vieberg a dalších nejméně deset zajímavých tisícovek. O nich, jejich kraji, příbězích a také našich společných výletech vypravuje

Milan Koželuh

Kino

čtvrtek 20. února 17.00 h

Vstupné 50 Kč

Srdečně zve Město Suchdol nad Lužnicí

 

Novohradské hory patří k rozsáhlému masivu, jehož většina a také nejvyšší hora jsou v Rakousku. Tam se pohoří zdánlivě jmenuje Nordwald, ale v mapě je hned vedle napsáno Freiwald a pod tím ještě Weinsberge, aniž by byla vidět nějaká hranice jasně tato pohoří oddělující. Takže vzniká otázka, co z toho patří k našim Novohradským horám.

Další pochyby nastanou při pátrání po tisícovkách. Na české straně jich je menšina, někde vyjádřená číslem tři, ale když se na stejné stránky podíváte o rok později, už je jich tam pět, ač ta tisícovka, kterou vy znáte, tam pro změnu uvedená není. V Rakousku jich má být patnáct, ale jak si tak brouzdáte mapou, napočtete jich dvacet a to se ani nedíváte jižněji do Weinsberge, tam jich je také dost.

Magie tisícovek je tak trochu dána metrickou soustavou, měřit hory na stopy, vedla by kulatá hranice někde jinde. Ta hranice je samozřejmě nespravedlivá k některým horám nižším, které mohou být nejen hezčí, ale mnohdy i mohutnější a divočejší. U nás třeba Kraví a Kuní hora, v Rakousku Mandelstein. A naopak ne všechny tisícovky vzbudí úžas, jsou mezi nimi i zástupné nevýrazné vyvýšeniny v masivu větších hor. 

Ale přesto, tisícovka je tisícovka a nejméně deset z nich jsou opravdu vládci našich hor. 

Ostatně hrdinná sucholská parta horochodců už má za sebou výstup na Bärenstein a přechod hřebenu Tischbergu s pěti tisícimetrovými vrcholy za sebou.

Přednáška Rakouské tisícovky se pokusí vnést jasno do počtu a hranic sousedních pohoří v Rakousku a také všech jejich tisícovek.

A samozřejmě fotografiemi představit ty nejkrásnější a nejzajímavější z nich. Občas to budou fotky právě ze suchdolských výletů.

Podíváme se i na mohutný Plochwald s jezerem ve výši tisíc metrů, pravděpodobný cíl naší výpravy 18. dubna 2020.

Přednáška končí blokem fotek a krásné hudby. 

 

Akce od: 20.2.2020
Akce do: 20.2.2020
Čas od: 17:00

Zpět na ÚNOR