Třeboňská nocturna

Letní návštěvníci Třeboně se mohou těšit ve dnech 8. - 13. 7. na zvučná jména našich i zahraničních umělců. Pro hudbymilovné publikum od nás i ze zahraničí, pro turisty i lázeňské hosty připravili pořadatelé již tradiční Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna. 

 

Jihočeská Třeboň se stává ve druhém červencovém týdnu místem setkávání lidí, kteří jsou hudebními fanoušky, a těmi, kteří si rádi poslechnou hudbu v té nejvyšší kvalitě v historickém prostředí míst, kde se jednotlivé koncerty pořádají. Ve dnech 8. - 13. 7. t. r. bude v Třeboni uspořádán již tradiční 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna. Do tohoto nevelkého města se podařilo pořadatelům i letos pozvat umělce, jejichž jména jsou zárukou té nejvyšší kvality.

 

První den festivalu již tradičně patří naší hudební budoucnosti. Představí se žáci a absolventi Základní umělecké školy v Třeboni, která vychovává pozoruhodné talenty. Její žáci se stále častěji umisťují na předních místech v řadě hudebních soutěží. Vstupné na tento koncert je dobrovolné, výtěžek koncertu bude opět věnován handicapované mladé občance Třeboně.

 

Úterní večer je pravidelně slavnostním zahájením celého festivalu. Představí se vynikající mladý hornista, vítěz soutěže Pražské jaro 2018, Alexandre Collard z Francie, spolu s Wihanovým kvartetem, jedním z  našich předních smyčcových kvartet, které již obdrželo mnoho cen nejen u nás, ale především v zahraničí.

 

V zrekonstruovaném interiéru Divadla J. K. Tyla přivítáme dne 10. 7. t. r. uskupení tří mladých umělců – klavíristku Renatu Ardaševovou, klarinetistku Janu Lahodnou a violoncellistu Petra Nouzovského. V jejich podání zazní skladby L. van Beethovena, R. Schumanna či J. Brahmse.

 

V roce 2017 houslový virtuóz a žák Josefa Suka Miroslav Ambroš přichází s originálním nápadem, který je založen na spojení ženskosti a hudby. Postupně kontaktuje některé z nejtalentovanějších českých hudebnic a nakonec se mu podaří vytvořit plně funkční smyčcový orchestr s dvanácti stálými a několika alternujícími členkami, v čele s Olgou Šroubkovou, vítězkou hudebního festivalu Pražské jaro. Tento soubor, tentokrát v čele s Martinou Bačovou, se představí posluchačům během čtvrtečního večera na Malém nádvoří zámku Třeboň.

 

Páteční program je již tradičně věnován jisté žánrové změně. Organizátoři dlouho uvažovali o večeru operetních melodií, které byly zcela v poslední době nahrazeny melodiemi muzikálovými. Byli si vědomi, že bude nutné oslovit ty nejlepší interprety v tomto oboru. A to se podařilo. V historickém prostoru bývalých Tereziánských kasáren, nyní Městského úřadu, vystoupí sólisté Budapešťské operety spolu s Jihočeskou filharmonií a dirigentkou Mónikou Szabó, aby představili světově známé operetní melodie.

 

Závěrečný koncert je pravidelně věnován poctě Emě Destinnové. Vystoupení tria barytonistů, pánů Martina Bárty, Jiřího Brücklera a Svatopluka Sema bude jistým připomenutím vystoupení legendárních tří tenorů, které se uskutečnilo v roce 1990 v Caracallových lázních. Pozvání dále přijali i Jan Chalupecký, dirigent Národního divadla v Praze, a Plzeňská filharmonie.

 

Všemi večery již tradičně posluchače provází Martina Kociánová.

 

V roce 2019 se dostalo festivalu významné podpory Jihočeského kraje, města Třeboně, Ministerstva kultury, Renomie i podpory firem a jednotlivců. Mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Český rozhlas České Budějovice.

 

Vstupenky je možné zakoupit přes prodejní sítě TICKETMASTER a CBsystem, osobně pak na informačních centrech měst Třeboň a České Budějovice, či před začátkem přímo na místě konání koncertu. Zájemci o vstupné na všechny koncerty se mohou stát majiteli abonentních karet v ceně 1.350,- Kč. Tyto lze obdržet v prodejně IKS, Masarykovo nám. 1, Třeboň. Držitelé průkazu ZTP mohou ve dnech 12. a 13. 7. 2019 uplatnit 50%-ní slevu.

 

 

 

Program 16. ročníku MHF Třeboňská nocturna

ve dnech 8. – 13. 7. 2019

 

8. 7. 2019 • 19.30 hod • Divadlo J. K. Tyla, Třeboň
Pódium mladých

vystoupení žáků a absolventů ZUŠ Třeboň
Program: F. Chopin, R. Strauss, L. Janáček, B. Martinů aj.

9. 7. 2019 • 19.30 hod • Konírna, zámek Třeboň
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Alexandre Collard / Francie – lesní roh (vítěz soutěže MHS Pražské jaro 2018)
Wihanovo kvarteto
Program: F. Schubert, W. A. Mozart, O. Messiaen, A. Dvořák

10. 7. 2019 • 19.30 hod • Divadlo J. K. Tyla, Třeboň
Renata Ardaševová
– klavír
Jana Lahodná – klarinet
Petr Nouzovský  - violoncello

Program: L. van Beethoven, R. Schumann, J. Brahms

11. 7. 2019 • 19.30 hod • Malé nádvoří, zámek Třeboň
Ambroš Ladies Orchestra

Program: J. S. Bach, F. M. Bartholdy, A. Dvořák, A. Bazzini


12. 7. 2019 • 19.30 hod • Nádvoří městského úřadu, Třeboň
Večer operetních melodií
sólisté Budapešťské operety
Anita Lukács - soprán
Szilvi Szendy
- soprán
Zsolt Homonnay – tenor
Károly Peller – baryton
Jihočeská filharmonie
Mónika Szabó – dirigentka

13. 7. 2019 • 19.30 hod • Nádvoří městského úřadu, Třeboň
POCTA EMĚ DESTINNOVÉ

Tři barytony

Martin Bárta

Jiří Brückler
Svatopluk Sem

Plzeňská filharmonie
Jan Chalupecký – dirigent

Program: G. Rossini, G. Verdi, B. Smetana, G. Bizet ad.

 

Večery provází paní Martina Kociánová.

 

 

Kontakty pro média:

Miloš Končický, ředitel festivalu

e-mail: koncicky@trebonskanocturna.cz

tel.: +420 602 499 810

Info:

e-mail: info@trebonskanocturna.cz

tel.: +420 721 585 178

 

Vstupenky

   8. 7. 2019, pondělí                          zdarma

   9. 7. 2019, úterý                              350,- Kč

 10. 7. 2019, středa                            300,- Kč

 11. 7. 2019, čtvrtek                           350,- Kč

 12. 7. 2019, pátek                             250,- / 450,- Kč

 13. 7. 2019, sobota                           300,- / 550,- Kč

 

Akce od: 8.7.2019
Akce do: 13.7.2019

Zpět na ČERVENEC