Třeboňská nocturna netradičně v neděli

Třeboňská nocturna letos začnou trochu netradičně. Na rozdíl od předchozích ročníků se už v neděli 7. července v Divadle J. K. Tyla představí Duo Lioren z Rakouska a český soubor Francisextet. Vystoupení skvělých mladých hudebníků bude jistě příjemným vstupem do letošního 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu. VSTUP ZDARMA.

Soubor Francisextet vznikl v létě 2014 čistě jako studentské uskupení, ze kterého se však postupem času vymaňuje tak, jak se jeho členové stávají profesionálními hudebníky s ukončeným vysokoškolským vzděláním v oblasti hudby. Francisextet je z pěti šestin tvořen bývalými či stále ještě současnými členy českobudějovické konzervatoře, avšak profesní a edukační povinnosti všechny příslušníky tělesa rozprášily po celé České republice. Za čtyři roky svého působení soubor posbíral několik úspěchů, například v roce 2015 se stal absolutním vítězem rozhlasové soutěže Concerto Bohemia 2015. Soubor se soustředil z velké části na interpretaci hudby 20. století, která vznikla ve frankofonním prostoru. Snaží se také stimulovat soudobé české hudební skladatele tvorbou kompozic přímo pro toto těleso, napaříklad Jana Meisla, Sylvii Bodorovou a Miloše Štědroně. Na repertoáru souboru se vyskytují Francis Poulenc, Leo Smit, Maurice Ravel, Jean Françaix, Igor Stravinskij, ale i starší skladatelé - Gabriel Fauré či Antonín Dvořák.

Duo Lioren založila rakouská cellistka Maria Lydia Mayr a chilský kytarista Felipe Celis Catalán poté, co spolu v červnu roku 2017 procestovali Chile. Poprvé se setkali už za studií na univerzitě Mozarteum v Salzburku. Inspirací pro jejich současné vystoupení „Sueńo el Sur” (Sním o jihu) je obrovská různorodost jihoamerické folklórní hudby ze zemí jako Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie a Venezuela. Tato hudba vyniká bohatou harmonií, rytmickou sofistikovaností a nezaměnitelným temperamentem. Mayr s Catalánem zakomponovali všechny tyto aspekty do pečlivých aranžmá pro cello a kytaru. V jazyce indiánů z kmene Selknam znamená Lioren „světlo”. Jedná se o dnes již zaniklou kulturu z nejjižnějšího cípu Chile, jejíž nositelé po staletí křižovali Patagonii.

V 19. století však byli vyvražděni a jejich kultura zanikla. Duo Lioren doufá, že prostřednictvím hudby nyní znovu oživí energii i ona světýlka těchto původních obyvatel a jejich fascinující kultury.

 http://www.trebonskanocturna.cz/

 

 

 

Akce od: 7.7.2019
Akce do: 7.7.2019
Čas od: 19:30
Čas do: 21:00

Zpět na ČERVENEC