Výstava Česko v Arktidě / Arktida v Česku

Putovní výstava představí úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě a historii arktických národů. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost poznat specifika arktické kultury.

Panelová výstava bude doplněna fotografiemi z města Tasiilaq ve Východním Grónsku, jejichž autorem je dánský spisovatel a fotograf Ole G. Jensen. Výstava fotografií zobrazuje nejenom dvoutisícové město Tasiilaq a jeho okolí, ale je také portrétem obyvatel celého Grónska. Fotografie zachycují přírodu a každodenní život a kulturu obyvatel, kteří musí čelit extrémním přírodním podmínkám.

 

 

Zahájení výstavy proběhne v pátek 6. března v 17.00. Na vernisáž bezprostředně naváže přednáška profesora Josefa Elstera o vědeckém a kulturním velvyslanectví v Arktidě – „Stanici Josefa Svobody“ na Svalbardě, která byla zřízena Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na této stanici probíhá ekologický výzkum, na kterém se podílejí pracovníci Centra polární ekologie ve spolupráci s celou řadou jak domácích, tak zahraničních akademických institucí. Společně se snaží vytvořit podmínky pro akreditaci „Polární ekologie“ do vysokoškolské výuky v České republice. Kurzy polární ekologie a ekologický výzkum rozšiřují akademickou přípravu českých odborníků na řešení globálních problémů spojených s projevy klimatických změn v Arktidě a v Česku.

V rámci doprovodného programu k výstavě se ve středu 3. června v 18.00 uskuteční přednáška cestovatele a překladatele Zdeňka Lyčky – Na lyžích napříč Grónskem. Návštěvníci se mohou těšit na vyprávění o čtyřčlenné dánsko-české výpravě, která v roce 2011 napříč grónským ledovcem urazila za 28 dní na lyžích téměř 600 km, a to v nejchladnějším dubnu, který byl kdy v této části světa zaznamenán. Přednáška o cestě bílou pustinou připomíná dobrodružné klukovské výpravy, ale nezakrývá, že i přes dnešní skoro dokonalé zabezpečení může jít o život.

 

Akce od: 6.3.2020
Akce do: 1.7.2020

Zpět na KVĚTEN